01
02
03
04
Kambarių skaičius?
Butas
Kontaktiniai duomenys

Naujienos

Patikrinkite rinkos naujienas

10 Patarimų renkantis būstą. Kaip rasti tinkamą variantą?

10 Patarimų renkantis būstą. Kaip rasti tinkamą variantą?

NT rinka Lietuvoje, panašu, kol kas neplanuoja mažinti savo augimo tempų. Vien nuo 2012 metų butų pardavimai išaugo per 40 procentų. Kas mėnesį parduodama  apie 3,5 tūkst. būstų, nesvarbu būtų tai senos, naujos statybos butai, kotedžai ar individualūs namai.

Žinoma, toks rinkos “užvirimas” gali turėti tiek pliusų, tiek minusų. Iš vienos pusės, esant itin didelei būstų paklausai statybos įmonės nuolat stato naujus variantus pasižyminčius moderniu dizainu, patrauklumu ir patogumu. Todėl pasirinkimo variantų yra kaip niekad daug. Tuo pačiu žmonės yra ir motyvuotesni parduoti būstą, kadangi paklausa tikrai didžiulė.

Iš kitos pusės, kuriasi daug įmonių ar tarpininkų kurie neturiu daug patirties NT rinkoje, siūlančių prastos kokybės paslaugas dėl vienintelio tikslo – kuo greičiau parduoti.

Taigi, perkantiems sau naujus namus reikia būti itin atidiems, norint neapsirikt ir nesigailėti paskui.

Atsižvelgdami tiek į teigiamas, tiek į neigiamas NT rinkos puses, manome, jog būtų itin naudinga žinoti apie tai, pagal kokius kriterijus reikėtų išsirinkti geriausią būsto variantą sau. Apie tai šiame straipsnyje ir kalbėsime.

Atskiroje skiltyje žemiau aptarsime ir būsto likvidumo faktorių. Tai – vienas svarbiausių tinkamo būsto aspektų.

Ieškote būsto Klaipėdos mieste? Rinkitės iš mūsų būtų pasiūlymų.

Dalykai į kuriuos būtina atkreipti dėmesį renkantis būstą

1. Būsto aukštas pastate

aukstas-pastate

Perkant butą, svarbu žinoti kokiame aukšte jis įkurtas.

Dauguma žmonių, apgalvodami būsto vietą dažniausiai kreipia dėmesį į mikrorajoną ar miesto dalį kuriame jis yra įkurtas. Nors svarbūs dalykai, dažnai pamirštamas elementarus faktorius – aukštas name. Nuo tos vietos kurioje jis yra gali priklausyti jūsų energiniai kaštai kas mėnesį, ypač šildymo sąskaita.

Ką dažnai žmonės pamiršta – skirtingų aukštų būtų savininkai moka skirtingas sąskaitas. Žinoma, tai aktualiau senesnės statybos namams, naujuose šildymo kaina pagrinde priklauso nuo individualaus reguliavimo.

2. Laikas būsto apžiūroms

Dažnai rinkdamiesi būstą, žmonės skiria per mažai laiko.

Nemažai NT ekspertų pastebi, jog perkantieji nori reikalus susitvarkyti kuo greičiau ir neskiria pakankamai laiko objekto apžiūrai. Pastebima, jog vidutinis pirkėjas skiria vos pusvalandį susitikimo laiko objektui apžiūrėti. Tai yra itin nedaug ir objektyvių išvadų apie būstą per tokį trumpą laiką jūs nepadarysite.

Patartina skirti bent 1val., o dar geriau, net 1.5val. Susitikimo laiko. Taip jūs turėsite pakankamai laiko įvertinti būstą ir ar jis atitinka visus jūsų pageidavimus. Todėl, paprasčiausiai neskubėkite.

3. Patalpos vėdinimas

patalpos-vedinimas

Norint išvengti sveikatos problemų – gyvenamąją patalpą būtiną vėdinti.

Nors dauguma būstų Lietuvoje yra su pilnai įrengtomis vėdinimo sistemomis, tai ne visada užtikrina gerą oro cirkuliaciją. Patariama nuolat vėdinti patalpas, pilnai atsidarius langus bent tris kart per dieną.

Vėdinimo įpročių patartina nepamiršti ir žiemą, nors ir yra rizikos susirgti ar prarasti dalį šilumos. Norint neprarasti šilumos energijos, patartina apsvarstyti būsto su rekuperacine sistema variantą.

Šie butai yra vėdinami šilumokaičiais, todėl nebus rizikos prarasti šilumą, pakenkti sveikatai, nesikaups pelėsis.

Žinoma, ši technologija kol kas yra retas priedas pastate, tačiau keičiantis energijos taupymo reikalavimams, rekuperacinės sistemoms taps kiekvieno naujos statybos pastato standartu.

4. Natūralios šviesos kiekis

naturali-sviesa

Patartina šviesos kiekis namuose – bent 2 valandos natūralios šviesos kasdien.

Insoliacija – tai natūrali šviesa. Renkantis gyvenamąją vietą, labai svarbu įsitikinti, jog būstas gaus kuo daugiau saulės šviesos.

Dažnai naujakuriai susiduria su šviesos problema. Įsigijus būstą – šalia pastatomas naujas, uždengiantis saulės šviesos šaltinius.

Patarimas prieš perkant butą – įsitikinti ar šalimais nebus rengiamos dar vienos statybos. Pasidomėkite bendros statybos planais kurie pastatų kompleksui yra rengiami 5-10 metų į priekį. Taip išvengsite nemalonių staigmenų, vieną dieną iškilus daugiabučiui šalia jūsų langų.

Žmogui būtinas insoliacijos kiekis per dieną – bent 2 valandos nepertraukiamos, natūralios saulės šviesos. Insoliacijos reikalavimų dažniausiai neatitinka miestų senamiesčiuose įsikūrę pastatai, kadangi tuo metu suvokimo apie tai  paprasčiausiai nebuvo. Norintiems gauti “šviesų” butą centrinėje miesto dalyje turi būti itin atidūs.

5. Buto dokumentai

buto-dokumentai

Buto dokumentai – svarbus įrodymas būsto būklei.

Dar vienas dalykas kuris gali būti labai naudingas perkant būstą – buto pasas. Tai aktualu tiems kurie rengiasi įsikurti tiek naujos tiek senesnės statybos butuose. Šiame dokumente jūs matysite visą svarbiausią informaciją ir esant būtinybei – galėsite ja pasinaudoti.

Čia pateikiama rangovų kontaktinė informacija, atlikusių statybos bei apdailos darbus. Greta to yra įrašomos eksploatacinės instrukcijos vėdinimo bei šildymo sistemos. Tiesa, tik patikimi būsto rangovai savo klientams įteikia tokį, pagrindinės informacijos rinkinį.

Patartina būti smalsiems bei aktyviems ir aktyviai reikalauti šio dokumento. Juk perkant tokius daiktus kaip automobilį ar buitinę techniką, reikalaujate techninio paso, garantinių dokumentų, todėl nereikia pamiršti apie šį dalyką įsigijant ir nekilnojąmąjį turtą.

6. Gerai žinokite savo poreikius

zinokite-prioritetus

Apsvarstykite visus variantus ir žinokite savo prioritetus.

Ekspertai pataria, jog norint surasti geriausią variantą, kuris atitiktų visus poreikius, svarbiausia yra skirti paieškoms pakankamai laiko ir apžvelgti optimalų skaičių variantų. Patartina atkreipti dėmesį į bent 5 parduodamus būstus ir gerai išsiaiškinti jų privalumus.

Itin dažnai, žmonės žino tokius kriterijus kaip: kokiame aukšte norėtų gyventi ar kiek kambarių pageidautų turėti, tačiau mažiau dėmesio skiria technologiniams ir socialiniams būsto faktoriams: energinis efektyvumas, šildymas, komfortas. Taipogi svarbus dalykas – tinkamai suplanuoti biudžetą, žinoti mažiausią ir didžiausią sumą už butą kurią galite išleisti.

Pradėjus ieškoti būsto, būtina neskubėti ir aplankyti bent 5 projektus. Reikia išgryninti savo poreikius ir susirasti kuo daugiau informacijos apie vystomų projektų privalumus. Dažniausiai

7. Būkite budriems ir neužkibkite “ant kabliuko”

Būkite budrūs bendraudami su projekto vystytoju.

Rugsėjo mėnesio duomenimis, ketvirtadalis parduodamų būstų projektų Vilniuje, prie sandorio kartu siūlė pirkėjams akcijas, dovanas, buitinę techniką. Geras būsto projektas bus patrauklus savaime, be jokių papildomų priedų, o žmonės ras juos net dar greičiau nei itin reklamuojamus projektus.

Dažnai pardavėjų kabliukas pasiūlyti pirkėjams kuo daugiau patrauklesnių dovanų – būdas patraukti akis nuo projekto minusų, be to, neretai “dovanos” būna įskaičiuotos į būsto kainą. Todėl, būtina būti budriems ir objektyviai apsvarstyti patį projektą, jog vėliau nereikėtų gailėtis.

8. Rinkitės tik patikimą projektų vystytoją

patikimi-projekto-vystytojai

Rinkitės – tik patyrusius specialistus.

NT rinka Lietuvoje, šiomis dienomis, išgyvena vieną geriausių periodų per pastarąjį dešimtmetį. Dėl šios priežasties, susikūrė daug naujų įmonių neturinčių daug NT patirties ar projektų vystytojų neplanuojančių ilgai vystyti savo veiklą. Todėl, kaip pastebi daug rinkos ekspertų, didėja riziką įsigyti prastos kokybės projektą, pasirinkus nepatyrusį ekspertą.

Klientų tyrimo duomenimis – vos 15 proc. būstus pirkusių asmenų, visų pirma renkasi patyrusią, gerą reputaciją turinčią įmonę. Dauguma, net 54 proc., prioritetą skirią pačiam projektui, o ne įmonei, likusiems 30 proc., apskritai nerūpi kas vysto projektą.

Tokie skaičiai rodo vieną tendenciją – pirkėjai nepakankamai dėmesio rodo projektus vystančioms bendrovėms, todėl, smarkiai didėja investicinė rizika.

9. Suvokite, jog būsto kaina – kompleksinė

Būsto kainą sudaro ir investicijos į ateitį

Renkantis tinkamiausią būstą pagal jo kainą – būtina atkreipti dėmesį ne vien į jo tiesioginę kainą, tačiau ir galimus investicinius kaštus.  Tai yra – kiek gali kainuoti būsto išlaikymas, jei perkama su paskola, kokią dalį kainos galės padengti bankas ir kiek bankui reikės mokėti kas mėnesį.

Tarkime, renkatės tarp dviejų variantų kurie yra itin panašūs savo. Butas Nr.1 yra arčiau jūsų darbo vietos, daželių, mokyklų, prekybos centrų, tačiau paskolai už šį butą reikės mokėti 250 eur/mėn. Butas Nr. 2 – pigesnis ir reikalautų 200eur/mėn mokesčio. Nors antrasis variantas pigesnis, buto energinė klasė bus mažesnė, todėl reikės skirti daugiau pinigų šildymo išlaidoms. Be to, jis įsikūręs atokiau nuo miesto ir būtiniausių institucijų.

Kasdieninė kelionė į darbą, prekybos centrą, mokyklą ir darželį reikalaus daugiau išlaidų kurui, automobilio priežiūrai. O ką jau kalbėti apie sugaištą papildomą laiką, komforto stygių. Apgavojus tokius faktorius, matysite, jog abiejų būstų kainos daugmaž susivienodins ir pasirinkdami pigesnį variantą – ne visada išlošite, o kaip tik, galite išleisti papildomų pinigų, prarasti komfortą ir sugaišti daug laiko.

10. Būsto likvidumo vertinimas

busto-likvidumas

Likvidus butas bus paklausus ir ateityje.

Šiais laikais būsto keitimas – dažniausiai nėra vienkartinis įvykis gyvenime. Keičiantis poreikiams, šeimyninei situacijai ar gyvenimo tikslams, esamą butą bus svarbu parduoti.

Pagrindiniai faktoriai lemiantys būsto likvidumą – lokacija mieste bei mikrorajono kuriame įkurtas ateities perspektyvos. Šiuos faktorius geriausiai gali įvertinti patyręs NT specialistas kuris atsižvelgs bent į 5-10 metų laikotarpį ateičiai ir įvertins tokius faktorius kaip miesto ar rajono infrastruktūra, technologinius ir socialinius sprendimus.

Papildomi faktoriai būsto likvidumui – energinė klasė. Griežtėjant reikalavimams, projektų vystytojai privalo atkreipti dėmesį į tai ar jų būstai yra taupantys šildymo, elektros bei vandens energiją. Nuo 2018m. Visi naujos statybos butai/namai/kotedžai privalo būti A+ energinės klasės, o nuo 2021 planuojama pereiti prie A++ energinės klasės standarto būstams. Akivaizdus pliusas tokiam projektui – labai nedidelės mėnesinės išlaidos, sudarančios vos 15-20eur/mėn.

Mažiau taupantys ar prastai energiją taupantys projektas po kelerių metų taps sunkiau likviduojami, todėl verčiau investuoti į būstą kuris galės pasiūlyti aukštos energijos klasės privilegijas  ne tik jums, tačiau ir kitiems savininkams ateityje.

Galiausiai NT ekspertai taip pat pastebi, jog žmonėms vis labiau patrauklesni tampa variantai galintys pasiūlyti socialinio gyvenimo komfortą – bendruomeniškumą. Žmonėms norisi bendrauti su to pačio socialinio sluoksnio žmonėmis, mėgautis poilsio bei laisvalaikio zonomis kaimynystėje. Be to esant bendruomenėms, žmonės jaučiasi saugesni.

Buto likvidumas. Kada būstą lengviau įsigyti ar parduoti?

likvidumo-vertinimas

NT objekto kaina priklauso nuo: vietos, aplinkos, būklės.

NT ekspertai išskiria keletą faktorių į kuriuos reikia atsižvelgti vertinant objekto vertę rinkoje. Pradedant mieste kuriame yra būstas baigiant aplinka bei būsto kondicija.

3 būsto likvidumo faktoriai:

Būsto aplinka ir jos infrastruktūra

Dar vienas faktorius lemiantis objekto paklausą, vietos kurioje jis yra – infrastruktūra. Vieta kurią galima lengvai pasiekti automobiliu ar visuomeniniu transportu, kurioje yra prekybos ir pramogų centrų, mokyklų, darželių, bus kur kas paklausesnės nei tos kurios negalės pasiūlyti šių privilegijų savo naujiems savininkams.

Papildomi faktoriai tokie kaip parkavimo vietos, parkai, daro būstą patrauklų gyventi, todėl tai taip pat gali padaryti objektą patrauklesnį.

Nekilnojamojo turto vieta

Likvidžiausi būstai yra įsikūrę didžiuosiuose Lietuvos miestuose: Vilniuje, Kaune bei Klaipėdoje. Šie miestai sukuria daug ekonominės vertės, gali gyventojams pasiūlyti darbo vietų bei pritraukti investuotojų ir tokiu būdu plėstis.

Dėl šios priežasties būstas šiose vietovėse bus kur kas paklausesnis nei mažame miestelyje ar atokesniame regione. Žinoma, kartu didės ir tokio būsto kaina.

Dar vienas svarbu dalykas, be jokios abejonės, yra lokacija mieste. Minėti didmiesčiai turi istorinę-kultūrinę vertę turinčius senamiesčius. Naujus NT projektus šiose miesto vietose įgyvendinti brangu ir sudėtinga, todėl jų pasiūla – labai ribota.

Būstas centro teritorijoje praktiškai visada bus paklausesnis nei miegamajame rajone. Taigi lokacija mieste taip pat daro įtaką galutinę būsto kainai.

Būsto vidinė kokybė

Trečiasis paklausumo faktorius – objekto kokybė. Naujai statytas arba pilnai renovuotas būstas turės ženkliai didesnę kainą nei toks pats būstas įrengtas senos statybos name. Pirkėjai atsižvelgia į tai, jog nereikės rūpintis papildomis investicijomis jau nusipirkus nekilnojamąjį turtą.

Taip pat itin svarbūs dalykai pagal ką vertinamas būsto paklausumas – jo dydis. Kaip taisyklė, kur kas didesnė tikimybė parduoti mažesnės kvadratūros būstą lyginus su didesniu. Mažesnis dydis reikš ir pigesnį išlaikymą.

Papildomi dalykai tokie kaip langų orientacija pasaulinių krypčių atžvilgiu ar aukštas pastate taip pat vaidina svarbų vaidmenį. Tamsiosiomis pusėmis vadinamos šiaurinės bei vakarinės pastato dalys reikš mažesnį šilumos bei natūraliosios šviesos kiekį, todėl perkant gali prireikti pasirūpinti papildomais šviesos bei šilumos šaltiniais. Kalbant apie aukštą, kur kas paklausesni yra ne pirmąjame aukšte įkurti būstai.

Verta paminėti ir akivaizdžius NT trūkumus. Jei būstas yra įrengtas nestandartiškai, tačiau galimybės keisti struktūros nėra ar laiptinėje nėra lifto, nors butas 5-6 aukšte gali būti reikšmingi minusai į kuriuos pirkėjai atsižvelgs.

Galbūt specialių poreikių neturintiems asmenims tai neatrodo kaip reikšmingi būsto trūkumai, tačiau jaunoms šeimoms su mažais vaikais ar sveikatos sutrikimų turintiems žmonėms, tai gali būti labai rimti trūkumai lemsiantys ar butas jiems tinkamas variantas gyventi.

Apibendrinant

Komfortiškas būstas – tai būstas galintis pasiūlyti daug patogumų jo savininkui. Jei norite įsigyti daug privilegijų turintį nekilnojamąjį turtą – būtina atsižvelgti į straipsnyje paminėtus faktorius bei įsitikinti, jog tai – likvidus projektas turintis potencialo ir ateityje.

Norint tinkamai išsirinkti savo būstą, bei įvertinti jo vertę, geriausia tai yra padaryti kreipiantis į NT ekspertus. Tai galite padaryti pas mus paspaudus ant šios nuorodos.

Žinodami tikrąją savo NT objekto vertę galėsite būti užtikrinti, jog jį perkate/parduodate už tinkamą kainą.